Disney, Universal en Warner Bros Discovery, normaal elkaars rivalen in de strijd om de bioscoopbezoeker, vonden elkaar in een gezamenlijke missie: het aanklagen van de Chinese AI-startup MiniMax.
Hun beschuldiging? MiniMax zou met zijn populaire dienst Hailuo AI zonder toestemming iconische filmhelden en karakters hebben gebruikt – van Darth Vader tot de Minions, en zelfs Wonder Woman.
Hollywood studios sue Chinese AI company for alleged copyright infringementDisney, Universal and Warner Bros Discovery claim MiniMax engaged in ‘wilful and brazen’ violations |
Een Hollywood-studio in je broekzak
In de aanklacht, ingediend bij een federale rechtbank in Californië, stellen de studio’s dat MiniMax hun karakters niet alleen liet opduiken in AI-gegenereerde beelden, maar ze ook inzette als lokmiddel. Met slogans als “een Hollywood-studio in je zak” zou de startup gebruikers hebben verleid, alsof Disney en co. er hun zegen aan gaven.
Voor de studio’s was de maat vol. Zij spreken van grootschalige auteursrechtinbreuk, en eisen niet alleen schadevergoeding, maar ook een verbod op verder gebruik van hun intellectueel eigendom.
|
Disney, NBCU, WBD Sue Chinese AI Firm MiniMax for Copyright InfringementThe three studios say the Chinese company engaged in a “willful and brazen” scheme to use their copyrighted characters. |
De macht van MiniMax
Dat deze rechtszaak meer is dan een klein akkefietje, blijkt uit de omvang van MiniMax zelf. Het bedrijf heeft al 150 miljoen gebruikers, samen met tienduizenden bedrijven en ontwikkelaars die wereldwijd met hun tools experimenteren.
MiniMax wil bovendien internationaal groeien en wordt zelfs genoemd als kandidaat voor een beursgang in Hongkong. Voor Hollywood is het dus niet enkel een kwestie van principe, maar ook van marktmacht.
|
Disney, Warner Bros. Discovery, NBCU Sue Chinese AI Company MiniMax, Alleging It ‘Pirates and Plunders’ Studios’ Copyrighted Works on ‘Massive Scale’Disney, WBD and NBCUniversal filed a lawsuit against MiniMax, a Chinese AI company, alleging "willful and brazen" copyright infringement. |
Wat staat er op het spel?
De studio’s wijzen erop dat andere AI-bedrijven maatregelen hebben ingebouwd om misbruik van auteursrecht te voorkomen. MiniMax zou die oproepen hebben genegeerd. Daarom vragen de filmhuizen niet alleen financiële compensatie, maar ook dat de startup al haar winsten uit de vermeende inbreuken moet afstaan.
Als de rechtbank hen gelijk geeft, zou dit een precedent scheppen dat ver reikt: elk AI-bedrijf dat films, muziek of beelden gebruikt, weet dan dat Hollywood scherp toekijkt.
MiniMax zwijgt (voorlopig)
Voorlopig blijft het stil vanuit China. MiniMax heeft nog geen officieel commentaar gegeven, maar kenners verwachten dat het bedrijf zich zal beroepen op uitzonderingen zoals “fair use”, of zal proberen tot een schikking te komen.
Intussen is duidelijk dat de zaak wereldwijd gevolgd wordt. Niet alleen door juristen en techbedrijven, maar ook door kunstenaars en filmmakers die zich afvragen: wie bezit de creativiteit in het AI-tijdperk?
De bredere strijd
Deze juridische veldslag is meer dan een ruzie over Minions of superhelden. Het is een clash tussen twee werelden: de eeuwenoude filmindustrie, gebouwd op rechten en licenties, en de razendsnelle AI-sector, die nieuwe grenzen verkent en soms overschrijdt.
Hoe de rechter ook beslist, één ding is zeker: dit verhaal zal de komende jaren mee bepalen hoe AI en auteursrecht met elkaar samenleven.









