Een bankier met een voorgevoel
Jamie Dimon, de legendarische CEO van JPMorgan Chase, stond nooit bekend om overdreven drama. Toch klonk er deze week een ongewone toon van urgentie in zijn stem. In een interview met de BBC zei hij ronduit dat hij zich “meer zorgen maakt dan de meeste mensen” over de Amerikaanse aandelenmarkt.Volgens Dimon is de kans op een stevige beurscorrectie niet 10%, zoals veel analisten beweren, maar minstens 30%. En dat zou, zo waarschuwt hij, binnen zes maanden tot twee jaar kunnen gebeuren.
Jamie Dimon isn’t so sure the U.S. will avoid a recession next year—even if Wall Street is convinced otherwise | FortuneJPMorgan CEO Jamie Dimon says a U.S. recession could hit in 2026, a warning to markets not to get complacent despite strong GDP growth and AI optimism. |
AI-hype en oververhitting
De beurzen staan al maanden op recordhoogte, vooral dankzij het grenzeloze optimisme rond kunstmatige intelligentie. Bedrijven als Nvidia, Microsoft en OpenAI hebben de fantasie van beleggers aangewakkerd, en miljarden dollars stromen richting alles wat met AI te maken heeft.Maar volgens Dimon lijkt die euforie gevaarlijk veel op vroegere bubbels — van de dotcomhype tot de cryptohausse. “Sommige investeringen zijn ronduit waardeloos,” zei hij droog. “En dat zullen mensen pas beseffen als het te laat is.”
Jamie Dimon Says Recession ‘Could Happen in 2026’ | PYMNTS.comJPMorgan Chase CEO Jamie Dimon didn’t rule out the possibility of a recession in 2026, saying he will “hope for the best, plan for the worst.” |
De sluimerende krachten achter de angst
Dimons onrust gaat verder dan alleen te dure technologieaandelen. Hij wijst op de groeiende geopolitieke spanningen, de stijgende defensie-uitgaven en de wankele begrotingsdiscipline van regeringen wereldwijd.“De wereld is veel instabieler dan de markten lijken te denken,” zei hij. “Je kunt niet blijven doen alsof de rente, oorlogen en schulden geen gevolgen hebben.”
|
JP Morgan boss Jamie Dimon sounds warning on US stock market fallJamie Dimon said he was "far more worried than others" about the potential for a stock market correction. |
De illusie van zekerheid
Wat Dimon vooral stoort, is het gemak waarmee beleggers risico’s wegwuiven. “Iedereen praat over soft landings en eeuwige groei,” aldus de topbankier. “Maar markten corrigeren zichzelf altijd. De vraag is niet óf het gebeurt, maar wanneer.”Toch houdt hij een slag om de arm. Niemand kan de timing van zo’n correctie voorspellen, benadrukt hij. Maar als de klap komt, zal ze volgens hem “hard en onverwacht” zijn.
Jamie Dimon is worried about a stock market correction | CNN BusinessEnthusiasm about artificial intelligence has propelled markets to record highs this year. But the fierce ascent has also raised concerns about a bubble. |
Een waarschuwing, geen doemscenario
Hoewel Dimons woorden de toon zetten voor nervositeit op Wall Street, is zijn boodschap geen oproep tot paniek. Hij pleit eerder voor nuchterheid. Spreiding van beleggingen, voorzichtigheid bij speculatieve aandelen en aandacht voor macro-economische signalen — dat is volgens hem wat beleggers nu nodig hebben.Zijn advies klinkt ouderwets, maar misschien juist daarom relevant: “Verlies niet je discipline als iedereen euforisch wordt.”
De stem van ervaring
Dimon heeft al vele stormen overleefd: de financiële crisis van 2008, de pandemie, en recente bankinstortingen. Als iemand het recht heeft om te waarschuwen, dan is hij het wel. Toch geven sommige analisten toe dat hij vaker pessimistisch is geweest zonder dat het noodlot toesloeg.Maar deze keer, zeggen zij, klinkt het anders — minder als een voorspelling, meer als een bezorgde ouder die zijn kind ziet spelen te dicht bij de rand van een afgrond.
De moraal van het verhaal
Misschien is de les van Dimon niet dat er morgen een crash komt, maar dat markten vandaag te weinig rekening houden met realiteit. De AI-golf, hoe revolutionair ook, kan niet oneindig alle zwaktes maskeren. En als de grootste bankier van Amerika zegt dat hij “meer ongerust is dan anderen”, dan is dat op z’n minst een teken om even achterover te leunen — en goed na te denken.
|
Head of largest US bank warns of risk of American stock market crashJamie Dimon, chair of JPMorgan Chase, said he was ‘far more worried than others’ about serious market correction |









